Aug 11
FINAL 24TH LUNA AWARDS SCREENINGS START by fapweb  |  Posted in Articles  |  on Fri, Aug 11, 2006

The screenings by voters of the final nominees in the 24 Luna Awards have started at the UP Film Institute Cinema in Diliman, Quezon City—barely two days after the official announcement of the list of nominations.

The screenings, involving 15 local films vying in 12 Luna Awards categories, are scheduled for eight days. Voting for the winners will be held on the last screening day, August 24 (Thursday) from noon to 4 p.m.

The 24th Luna Awards will be held at the Pagcor Grand Theater at the Casino Filipino in Parañaque City.

Nasaan Ka Man of Star Cinema garnered the most nominations at ten, followed by Blue Moon of Regal Entertainment Inc., with 8, and Dubai, another Star Cinema film, with 7.

Other films include Ang Pagdadalaga ni Maximo Oliveros, a Cinemalaya film,with 6 nominations; La Visa Loca of Unitel Pictures with 4; Kutob of Canary Films with 5; Ako Legal Wife of Regal Entertainment Inc, with 4; Exodus of Imus Films, 4; Mulawin the Movie of GMA Fims and Regal Entertainment Inc., 3; Enteng Kabisote II of OctoArts and M-Zet Films, 2; Mga Pusang Gala of MLR Films, 2; Birhen ng Manaoag of Cine Suerte, 1; D’Anothers of Star Cinema, Ispiritista of Regal Entertainment Inc. and Masahista of GEE Ent., one each.

The schedule of screenings (with the list of nominations for each particular film) follows:

August 14 (Monday)

10 a.m.-12 noon Enteng Kabisote II (best cinematography—Ely Cruz and best sound—Addis Tabong)

1 p.m.-3 p.m. D’Anothers (best sound—Addis Tabong)

August 15 (Tuesday)

10 a.m.-12 noon Birhen ng Manaoag (best supporting actress—Jean Garcia)

1 p.m.-3 p.m. Ako Legal Wife (best actress—Zsa Zsa Padilla;
best cinematography—Rolly Manuel; best scoring—Vincent de
Jesus and best editing—Marya Ignacio)

August 16 (Wednesday)

10 a.m.-12 noon Mga Pusang Gala (best actor—Ricky Davao and
best actress—Irma Adlawan)

1 p.m.-3 p.m. Ang Pagdadalaga ni Maximo Oliveros (best director—Aureus Solito; best screenplay—Michiko Yamamoto; best actor—Nathan Lopez; best supporting actor—Ping Medina and best production design—Clint Catalan, Cristina Dy & Lily Esquillon)

August 17 (Thursday)

10 a.m.-12 noon Ispiritista (best supporting actor—BJ ‘Tolits’ Forbes)

1 p.m.-3 p.m. Nasaan Ka Man (best director—Cholo Laurel; best actress—Claudine Barretto; best supporting actress—Irma Adlawan and Hilda Koronel; best cinematography—Charlie Peralta; best scoring—Jesse Lasaten; best sound—Addis Tabong; best editing—Marya Ignacio and best production design—Jon Cuyson)

August 21 (Monday)

10 a.m.-12 noon Exodus (best cinematography—Lyle Sacris; best scoring—Von de Guzman; best editing—Alex Castañeda and best production design—Richard Somes)

1 p.m.-3 p.m. La Visa Loca (best director—Mark Meily; best screenplay—Mark Meily and best supporting actor—Johnny Delgado)

August 22 (Tuesday)

10 a.m.-12 noon Masahista (best screenplay—Boots Pastor)
1 p.m.-3 p.m. Blue Moon (best director—Joel Lamangan; best screenplay—Allan Tijamo; best actor—Dennis Trillo and Eddie Garcia; best actress—Boots Anson-Roa; best scoring—Von de Guzman and best production design—Joel Luna)

August 23 (Wednesday)

10 a.m.-12 noon Mulawin the Movie (best cinematography—Jay Linao & Richard Padernal; best scoring—Lutgardo Labad and best editing—Manet Dayrit)

1 p.m.-3 p.m. Dubai (best director—Rory Quintos; best screenplay—Ricky Lee & Shaira Salvador; best actress—Claudine Barretto; best supporting actor—Michael de Mesa; best sound—Arnold Reodica and best production design—Elfren Vibar)

August 24 (Thrusday)

10 a.m.-12 noon Kutob (best actor—Marvin Augustin; best supporting actor—Ryan Agoncillo; best supporting actress—Ana Capri; best sound—Albert Idioma and best editing—Vito Cajili)