Oct 17
CINEMANILA FILMFEST ONGOING UP TO OCT. 29 by fapweb  |  Posted in Articles  |  on Fri, Oct 17, 2008

The 10th Cinemanila International Film Festival is now ongoing at the Gateway Cineplex 10 at the Araneta Center in Cubao, Quezon City.

The screening schedule for October 18 to 21 is as follows:

Saturday, Oct. 18, 2008
Cinema 1 (Digital Lokal Competition Films)
6:30 pm: Ala Pobre Ala Suerte (Briccio Santos)
9 pm: Sisa (CJ Andaluz)

Cinema 2
12:30 pm: Confessional (Philippines) SEA Competition
2 pm: Invisible City (Singapore) (Q&A with director)
3:30 pm:United Red Army (Japan) Main Competition
7 pm: Love of Siam (Thailand) SEA Competition

Cinema 4
12 pm: 10 Canoes (Australia) Part of 6th Australian Film Festival
2 pm: Sukiyaki Western Django (Japan)
5 pm: Evangelion 1.0: You are Not Alone (Japan)

Cinema 5
Young Cinema Night: Shorts in Competition (7:00 pm) Amihan (Joanna Vasquez Arong); Bunot (Ivy Universe Baldoza); Esbat (Carlo Obispo)

Sunday, October 19, 2008
Cinema 1 (Digital Lokal Competition Films)
6:30 pm: Ang Manghuhula (Paolo Herras)
9 pm: Carnivore (Ato Bautista)

Cinema 2
12 pm: Storm Boy (Australia) Part of 6th Australian Film Festival
2 pm: Sukiyaki Western Django (Japan)
4:30 pm: 4 Minutes (Germany)
7 pm: Blind Pig Who Wants To Fly (Q&A with director) SEA Competition
9 pm: West 32nd (South Korea)

Cinema 4
12 pm: The Photograph (Indonesia) SEA Competition
2 pm: It’s A Free World (UK)
4 pm: Youth Without Youth (USA)
6:30 pm: Lucky Miles (Q*A with director and actor) (Australia) Main Competition
9:30 pm: Diving Bell & the Butterfly by Julian Schnabel (France)

Cinema 7
1 pm: Sita Sings the Blues (USA)
3 pm: Adela (Philippines) SEA Competition
5:30 pm: PVC 1 (Colombia)

Monday, October 20, 2008
Cinema 1
12:30 pm: With A Girl of Black Soil (South Korea)
2:30 pm: Boxing Day (Australia)
4:30 pm: Shahida – Brides Of Allah (Israel)
6:30 pm: Be Like Others (Iran)
8:30 pm: The Amazing Truth About Queen Raquela (Iceland/Philippines/France/Thailand) Main Competition

Cinema 2
1 pm: Sparrow (Hong Kong)
3 pm: Diving Bell & the Butterfly (France)
5:30 pm: Night Bus (Iran) Main Competition
7:30 pm: Evangelion 1.0: You Are (Not) Alone (Japan)
9:30 pm: I’m A Cyborg But That’s OK (South Korea)

Cinema 4
12 pm: Love Of Siam (Thailand) SEA Competition
3 pm: The Mirror (Russia)
5 pm: Not Quite Hollywood (Australia)
7 pm: Susuk (Malaysia)
9 pm: It’s A Free World by Ken Loach (UK)

Tuesday, October 21, 2008
Cinema 1 (Digital Lokal Competition Films)
7 pm:Next Attraction (Raya Martin);
9 pm: Imburnal (Sherad Anthony Sanchez)

Cinema 2
12 pm: California Dreamin’ (Romania)
3 pm: God Man Dog (Taiwan)
5 pm: Noise (Australia)
7 pm: Diving Bell and the Butterfly (France)
9:30 pm: Youth Without Youth by Francis Ford Coppola (USA)

Cinema 4
11:30 pm: The Amazing Truth About Queen Raquela Main Competition
2 -5 pm: Master Class In Script Writing (Bing Lao)

Cinema 7
1 pm: Vanished Empire (Russia) Main Competition
3 pm: West 32nd (Korea/USA)
5 pm: The Photograph (Indonesia) SEA Competition
7 pm: Noise (Australia)
9 pm: The Bands Visit (Israel) Main Competition

MASTER CLASSES
Tuesday, Oct. 21—2 to 5 p.m.:Scriptwriting Master Class with Bing Lao
Wednesday, Oct. 22—2 to 5 p.m.: SEA Indie Filmmaking: With Lav Diaz (Philippines), Amir Muhammad (Malaysia) and Raymond Red (Philippines)
Thursday, Oct. 23—2 to 5 p.m.: Cinematography Master Class
Monday, Oct. 27—2 to 5 p.m.: Editing Master Class with Miranamedina

OTHER EVENTS
Saturday, October 25—7 to 9 pm: Young Cinema Night II: Shorts in Exhibition #cafe (Leo Valencia), Bulong (Pedro Valdes), Pass (Vicente Garcia Groyon), Walong Linggo (Ana Isabelle Matutina), Trails of Water (Sheron Dayoc), Pagtakas sa Kawalan (Richard Soriano Legaspi).


Your FEEDBACK can be posted at www.filmacademyphil.org/forum/